PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1458}

2001: Odyseja kosmiczna

2001: A Space Odyssey
7,7 139 851
ocen
7,7 10 1 139851
8,8 47
ocen krytyków
2001: Odyseja kosmiczna
powrót do forum filmu 2001: Odyseja kosmiczna

Moja ocena tego filmu może budzić kontrowersje, najbardziej zaś nie chcę by potraktowano mnie
jak "gimbusa" co jest bardzo modne w przypadku gdy ktoś nisko ocenia powszechnie uznane
filmy.
Myślę, że powinienem zacząć od oświadczenia: Tak obejrzałem ten film, tak rozumiem wiele
(arogancją było by napisać wszystkie) z ukrytych znaczeń i symboliki. Mimo tego był to najgorszy
film jaki oglądałem w życiu. Precyzując był to najgorszy seans w moim życiu.
Film jest przeraźliwie nudny, nie tylko z powodu samych dialogów ale przede wszystkim mnogości
scen w których nic się nie dzieje. Nie ma w nich nawet symboliki, po prostu gapimy się na lecący
statek.
Przed seansem słyszałem mnóstwo pozytywnych opinii o Odysei, byłem więc bardzo ciekawy
fabuły. Rozczarowałem się potwornie. Wątek zbuntowanego komputera zamiast skłaniać mnie do
myślenia o przyszłości ludzkiej rasy i naszej naturze.
Nie było ich.
Zamiast tego wyczekiwałem czegokolwiek ciekawego. Na najgorszych szmirach filmowych nie
nudziłem się tak bardzo.
Zdaję sobie sprawę iż nie jest to film rozrywkowy. Kino artystyczne nie powinno być takie samo jak
Star Wars, Star Trek czy inne sf. Jednak powinno w jakiekolwiek sposób trzymać widza przy sobie.
Fakt, że objeżdżałem Odyseje od początku do końca nie jest wynikiem geniuszu tego filmu.
Wręcz przeciwnie, cały czas czekałem na scenę po obejrzeniu której powiem "Tak, ma sens
genialny film." Gdy seans się skończył po prostu wyłączyłem DVD i nie chciało mi się nawet o nim
rozmawiać.
Może jest coś w tego rodzaju kinie, przypuszczam że jest. Z drugiej strony nasuwa mi się
skojarzenie z malarstwem abstrakcyjnym i innymi dziedzinami sztuki współczesnej. Choćbym nie
wiem jak się starał Pablo Picasso będzie dla mnie autorem bohomazów. Nigdy nie zobaczę w nich
tego co widzą inni.
Nie wiem czy kiedykolwiek sięgnę po jeszcze jakiś film Kubrica, na pewno będę podchodził do nich
nieufnie. Z jednej strony bardzo podobały mi się Full Metal Jacket i Lśnienie, z drogiej strony po
Odyseje nie sięgnę już nigdy więcej.
Nie potrafiłem dobrze ocenić tego filmu. Jakakolwiek pozytywna ocena była by wbrew moim
odczuciom, negatywna (Zły, Bardzo zły itp.) były by niesprawiedliwe. Dlatego niech będzie to
nieporozumienie. Nieporozumieniem są moje oczekiwania względem tego filmu. Rozczarowanie
jakie czułem wyłączając film po skończonym seansie również jest nieporozumieniem. To nie jest
film dla każdego teraz rozumiem to lepiej niż kiedykolwiek wcześniej.

PS Przeglądając poprzednie tematy zauważyłem iż sporo ludzi chwalących ten film czuje potrzebę
obrażania każdego kto ma inną niż oni opinię. To prowokuje mnie do myślenia: Czy oni sami
zrozumieli przesłanie Odysei? Czy Stanley Kubrick nakręcił ten film dla pozbawionych tolerancji i
dystansu chamów? Myślę, że przyświecał mu inny cel i liczył na inną widownię. Więc zanim ktoś
obrzuci mnie obelgami może spróbuje poświęcić chwilkę na zastanowienie. Ostatecznie na co jak
na co ale na myślenie oglądając 2001 Odyseja Kosmiczna ma się mnóstwo czasu.

kryst007

Po co ta wyniosłość i obelga? W moje opinii użytkownik wystarczająco uargumentował swoją skrajną ocenę. Zdecydowanie wolę już takie wypowiedzi, niż np. "Beznadziejny film. Ocena 1/10." i zero argumentów.

ocenił(a) film na 10
Slaught

Ok, może rzeczywiście trochę pojechałem. Wiem, że są ludzie, którzy nie rozumieją "Odyseji kosmicznej", ale potrafią chociaż docenić to ile w tamtych czasach włożono pracy do nakręcenia tak bogatego technicznie filmu i nie dają z góry 1 jak auyor tematu. Do tego jeszcze nazywać ten film najgorszym jaki się w życiu widziało, to chyba świadczy o tym że nie widział naprawdę okropnych filmów (wątpię, czy ma świadomość o istnieniu takiego "Batmana i Robina" czy "The Room" :P )

ocenił(a) film na 9
SzaryGrabarz

Miałem kilka podejść do tego filmu. Za którymś razem ,,pykło”. Lepiej nastawić się do tego dzieła jak do sztuki w operze niż zwykłego filmu.

ocenił(a) film na 10
SzaryGrabarz

"SŁOWOTOK". Od dawna na to cierpisz?

ocenił(a) film na 10
SzaryGrabarz

Dałeś 10 "Kung Fu Panda 2", więc właściwie ... co tutaj robisz?

ocenił(a) film na 10
SzaryGrabarz

9 lat później... Przekonałeś się do Kubricka?

SzaryGrabarz

Kubrick był przede wszystkim utalentowanym fotografem. Polecam obejrzeć sobie zbiory zdjęć, które wykonał za życia. Większość wygląda wspaniale i potrafi zaintrygować nawet laika w dziedzinie fotografii.
Talenty Kubricka jeśli chodzi o na przykład kompozycję scen, wybieranie odpowiednich ujęć, czy prezentację mimiki modeli ujawniają się zarówno w jego fotografiach jak i w jego filmach. Wiele z tych ostatnich możesz zatrzymać w jakimś losowym momencie i ta scena na której się zatrzymasz będzie po prostu ładnie wyglądała.
Kubrick stosował w swoich filmach mnóstwo długich statycznych ujęć. Dlaczego tak robił? Ponieważ takie długie statyczne ujęcie najbardziej przypomina fotografię. Niestety takie ujęcia fatalnie wpływają na dynamikę filmu i to właśnie one cię nudziły. W zamian za nudę otrzymujesz pięknie wyglądający film.
Film nie należy do mądrych czy filozoficznych. Nie ma w nim żadnej intelektualnej stymulacji. Po prostu ładnie wygląda i to wszystko.

homoxymoronomatura93

"Film nie należy do mądrych czy filozoficznych. Nie ma w nim żadnej intelektualnej stymulacji. Po prostu ładnie wygląda i to wszystko."

Pisząc te bzdury ty się czasem nie naćpałeś? Nie ma filmu który by mówił o ważniejszych rzeczach. Jesteś idiotą czy co?

Film należy do "slow cinema" - wszystko jest tu zamierzone i ma w tym sens.

grzegorz_cholewa

Oczywiście, że są mądre filmy mówiące o ważnych rzeczach. Są to choćby filmy dokumentalne.
Odyseja kosmiczna do takich nie należy i z tego co rozumiem zgadzasz się ze mną.
Ale i tak zgłaszam twój komentarz za wyzwiska.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
grzegorz_cholewa

Używasz jakiejś niepoprawnej logiki.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones